Najlepsze artykuły na temat Szczepienia na HPV.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO HPV

syringe_s

W wielu krajach szczepienia przeciwko HPV są podstawą profilaktyki i znajdują się w tzw. kalendarzu szczepień. Co więcej, w Wielkiej Brytanii rozpoczęto dyskusję nad obniżeniem wieku szczepionych dziewczynek. Miałoby to zwiększyć skuteczność ochrony przed wirusem brodawczaka ludzkiego także u tych dziewcząt, które rozpoczęły życie seksualne bardzo wcześnie.

Obecnie na rynku istnieją dwa typy szczepionek. Jedna, która chroni przed onkogennymi typami wirusa HPV (16, 18) oraz druga, która dodatkowo zmniejsza ryzyko zarażenie brodawkami płciowymi (6, 11). Według wyników badań wirus HPV 16, 18 odpowiada za około 70% przypadków raka szyjki macicy, podczas gdy HPV 6, 11 za około 90% przypadków wystąpienia brodawek płciowych. Potwierdza to fakt, że gra jest warta przysłowiowej świeczki. Skąd wiemy, że szczepionka jest skuteczna? Wystarczy prześledzić przykład Australii gdzie od czasu wprowadzenia w 2008 roku szczepień Gardasilem – (skierowany przeciwko czterem typom HPV) liczba młodych zarażonych brodawkami płciowymi gwałtownie spadła.

W Polsce od listopada 2006 roku dostępna jest szczepionka o nazwie Silgard (w innych krajach sprzedawana także pod wspomnianą nazwą Gardasil), która ma nie tylko chronić przed rakiem szyjki macicy ale także zmianom przetakowym szyjki macicy (typu CIN) i sromu (typu VIN 2/3) oraz brodawkami płciowymi.

Według specjalistów najlepsze wyniki w zapobieganiu rakowi szyjki macicy daje połączenie szczepienia z regularnie wykonywaną cytologią. Dlatego też wprowadzenie programu szczepień dla dziewczynek w wieku szkolnym przyczyniło by się do obniżenia zachorowalności i tym samym odegrało ważną rolę w narodowej strategii walki z rakiem. Dlaczego pomimo szczepienia nadal należy regularnie zgłaszać się na cytologię? Między innymi dlatego, że szczepionka jest skuteczna w przypadku gdy została podana przed zarażeniem którymkolwiek z typów wirusa przed którymi ma chronić. Ponadto, tak jak każde inne szczepienie redukuje ono szanse na zakażenie ale nie obniża ich do zera.

Skoro wiadomo jak ogromne korzyści niesie ze sobą profilaktyka zastanawiające jest, że nie ma w Polsce jednego skutecznego programu (do)finansowania i wdrażania szczepień. Jak na razie szczepienie przeciwko HPV jest zakwalifikowane jako zalecane ale nie refundowane. Należy pamiętać, że koszt szczepienia obejmującego iniekcję trzech dawek to około 1200 złotych.   

POLEĆ