Najlepsze artykuły na temat Rzęsistkowica Diagnozowanie/Profilaktyka/Leczenie.

Rzęsistkowica Diagnozowanie/Profilaktyka/Leczenie

Diagnozowanie

Rzęsistkowicę diagnozuje się wizualnie, poprzez obserwację pasożyta za pomocą mikroskopu. W przypadku kobiet, podczas badania ginekologicznego polegającego na umieszczeniu wziernika w pochwie, a następnie użyciu bawełnianej końcówki aplikatora, lekarz pobiera próbkę materiału do analizy. Próbkę  umieszcza się na szkiełku mikroskopowym, a następnie wysyła do laboratorium. Badanie może również wykazać małe czerwone owrzodzenia na ścianie pochwy lub szyjki macicy.

Czasami rzęsistkowicę trudno jest zdiagnozować ze względu na niską czułość badań.

Profilaktyka

Szacuje się, że rzęsistkowica jest jedną z najczęściej występujących infekcji spośród chorób przenoszonych drogą płciową.

Korzystanie z prezerwatyw może pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się rzęsistkowicy, chociaż dokładne badania dotyczące profilaktyki zarażenia nigdy nie zostały przeprowadzone. Zakażenie rzęsistkiem poprzez wodę jest mało prawdopodobne, ponieważ Trichomonas vaginalis umiera w środowisku wodnym po około 45-60 minutach, w wodzie termalnej po 30 minutach do 3 godzin, a w rozcieńczonym moczu po 5-6 godzinach. 

Leczenie

Rzęsistkowicę leczy się zazwyczaj metronidazolem. W przypadku pacjentek w ciąży najczęściej również wykorzystuje się metronidazol, ale z zachowaniem ostrożności, zwłaszcza w pierwszych etapach ciąży. Partnerów seksualnych, nawet tych nie wykazujących żadnych objawów, należy leczyć w tym samym czasie.

Mimo że zarówno mężczyźni jak i kobiety są podatni na zakażenie rzęsistkiem, istnieje podejrzenie, że w przypadku więcej niż połowy mężczyzn, którzy zostali zainfekowani, pasożyt zostanie usunięty w sposób naturalny w przeciągu dwóch tygodni, podczas gdy u kobiet jedyną metodą na jego pozbycie się jest leczenie.

POLEĆ