Powstawanie ejakulatu
Kobieca ejakulacja (kobiecy wytrysk) to uwolonienie płynu produkowanego przez gruczoły przedsionkowe mniejsze zwane też gruczołami przycewkowymi bądź gruczołami Skenego. Gruczoły te bywają też nazywane kobiecym odpowiednikiem prostaty. Skład płynu jest bardzo zbliżony do składu męskiego ejakulatu, a kolor może zmieniać się od przeźroczystego do mleczno-białego.
Podczas stymulacji płyn produkowany przez gruczoły jest uwalniany do opuszki cewkowej. Stamtąd ma już tylko dwie opcje. Albo wydostanie się na zewnątrz poprzez cewkę moczową, albo zostanie cofnięty do pęcherza (niektóre kobiety po stosunku odczuwają potrzebę oddania moczu-nieświadome, że często nie jest to mocz tylko właśnie ejakulat, który został wepchnięty do pęcherza). Jeśli ejakulat zostanie cofnięty, sytuację taką nazywa się wsteczną ejakulacją i dotyczy ona większości kobiet.
Ejakulat to nie mocz
Płyn wydostający się podczas ejakulacji to nie mocz! Pomimo, że przeprowadzono i opublikowano liczne badania w temacie kobiecego wytrysku, popularne myślenie wielu osób sprowadza się do umiejscawiania kobiecego ejakulatu gdzieś pomiędzy bajkami a "posikiwaniem" (kobieta to nie szczeniak!). Faktem jest, że ejakulat wydostaje się tą samą drogą co mocz (cewka moczowa), ale dla tych co zapomnieli: sprawa ma się dokładnie tak samo w przypadku męskiego wytrysku! Niestety tego rodzaju myślenie czasami przyczynia się do powstania poczucia wstydu, zażenowania, zakłopotania. Niepewność prowadzi do tego, że wiele kobiet (świadomie lub nie) próbuje powstrzymać produkcję ejakulatu a następnie używając mięsni kegla aby cofnąć płyn do pęcherza.
Jeśli kobieta nie blokuje tego naturalnego procesu, ejakulat wydostaje się na zewnątrz dając, jako efekt uboczny, silny orgazm, a następnie spadek napięcia, rozluźnienie mięśni i relaks. Kobieta czuje się bardziej komfortowo ze sobą samą i swoim ciałem, odkrywając drzemiący w niej potencjał. Zazwyczaj wspólne doświadczenie pierwszego kobiecego wytrysku dodatkowo spaja kochanków jako wydarzenie niecodzienne często dla obojga partnerów.