Najlepsze artykuły na temat HPV Diagnozowanie/Profilaktyka/Leczenie.

HPV Diagnozowanie/Profilaktyka/Leczenie

Badania szyjki macicy

Według National Cancer Institute ", badanie komórek pobranych z szyjki macicy jest skutecznym sposobem identyfikacji typów HPV wysokiego ryzyka".

Brodawki narządów płciowych są jedynym widocznym znakiem zarażeniem typem niskiego ryzyka wirusa HPV i mogą być zdiagnozowane poprzez wizualną kontrolę. Nie są one powodowane przez żaden z rakotwórczych typów wirusa. Pięcioprocentowy kwas octowy (ocet) jest używany do identyfikacji zarówno brodawki, jak i śródnabłonkowej neoplazji komórek. Dla większości lekarzy technika ta jest użyteczna tylko w przypadku miejsc wilgotnych (np. kobiece genitalia). Na dzień dzisiejszy test HPV dla mężczyzn są używane jedynie w badaniach naukowych.

Zapobieganie

Prezerwatywy w pewnym stopniu pomagają chronić przed HPV, niemniej jednak każdy kontakt z zarażoną skórą może przenosić wirusa. W skrócie, prezerwatywy nie są w 100% skuteczna w zapobieganiu HPV. Zakażenia HPV narządów płciowych jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową na świecie.

Szczepionki

Na rynku są dostępne dwa typy szczepionek, które zapobiegają zakażeniu przez niektóre typy HPV. Obie chronią przed infekcją wirusem HPV typu 16 i 18, które powodują większość przypadków raka szyjki macicy. Szczepionka taka jak Gardasil chroni dodatkowo przed HPV typu 6 i 11, które powodują 90% brodawek narządów płciowych.

Szczepionki nie działają w przypadku kobiet, które przed szczepieniem zostały zainfekowane wirusem HPV typu 16 i 18. Z tego powodu, szczepionka jest polecana przede wszystkim tym kobiet, które nie były narażone na kontakt z HPV (nie rozpoczęły współżycia). Szczepionki uzyskały aprobatę Światowej Organizacji Zdrowia jako właściwe i efektywne działanie zapobiegające rozprzestrzenianiu się HPV.

Oba typy szczepionek podaje się w 3 dawkach w odstępie trzech, a następnie sześciu miesięcy. W większości krajów szczepionki są stosowane jedynie w przypadku kobiet. Szczepionka ma działanie profilaktycznie. Nie leczy ona istniejących zakażeń wirusem HPV.

Szczepienie nie zwalnia kobiet z konieczności przeprowadzania regularnych badań cytologicznych. 

Zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą być nosicielami HPV. Ewentualne korzyści wynikające ze szczepienia mężczyzn i chłopców są nadal przedmiotem badań.

Czas trwania skuteczności szczepionki nie jest jeszcze jednoznacznie stwierdzony.

Prezerwatywy

Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób "stosowanie prezerwatyw może zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) na narządy płciowe wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)". Z drugiej strony prezerwatywy zapewniają gorszą ochronę niż w przypadku innych chorób przenoszonych drogą płciową "ponieważ HPV może również zostać przekazane przez kontakt z obszarami (np. zakażoną skórą lub błonami śluzowymi), które nie są chronione przez prezerwatywę. "

Prezerwatywy dla kobiet zapewniają nieco większą ochronę niż prezerwatywy dla mężczyzn prezerwatyw ponieważ ograniczają kontakt ze skórą.

Badania sugerują, że regularne stosowanie prezerwatywy może skutecznie ograniczyć rozprzestrzeniania się wirusa HPV narządów płciowych na nowe obszary u osób już zakażonych.

Bieżące badania sugerują, że niektóre substancje chemiczne mogą służyć do blokowania transmisji HPV, jeśli stosuje się je na narządach płciowych przed kontaktem seksualnym. Tego typu środki przechodzą obecnie badania kliniczne skuteczności. 

Leczenie

Nadal nie ma specyficznego leczenia dla osób zakażonych wirusem HPV. Jednak według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, silny układ odpornościowy w 90% przypadków usuwa wirusa HPV w ciągu dwóch lat od zarażenia. Z drugiej strony, eksperci nie są zgodni, czy wirus jest całkowicie eliminowany czy też ograniczony do niewykrywalnego poziomu.

POLEĆ