Diagnozowanie
Wielu nosicieli wirusa HIV jest nieświadomych, że są zakażeni. Ponieważ dawcy krwi mogą nie wiedzieć o tym, że są nosicielami, krew od dawców i produkty krwiopochodne stosowane w medycynie i badaniach medycznych są regularnie sprawdzane pod kątem obecności HIV. Współczesne badania wykrywające wirusa HIV są bardzo dokładne. Przykładowo, szanse na fałszywie pozytywny wynik dwuetapowego protokołu badań szacuje się na 0,0004% do 0,0007% w ogólnej populacji USA.
Profilaktyka
Rozpoczęcie leczenia antyretrowirusowego bezpośrednio po ekspozycji na działanie wirusa HIV zmniejsza ryzyko infekcji. W lipcu 2010 r., w czasie badań przeprowadzonych w Republice Południowej Afryki, żel dopochwowy zawierający tenofowir, okazał się zmniejszać wskaźnik zakażeń o 39%. Wczesne rozpoznanie wirusa i leczenie osób zakażonych HIV lekami antyretrowisuowymi chroni ich partnerów przed infekcją nawet do 96%. Badania pod kontem HIV w sytuacji ekspozycji na działanie wirusa jest zalecane natychmiast, a następnie po sześciu tygodniach, trzech miesiącach i sześciu miesiącach.
Nie ma ogólnie dostępnej szczepionki przeciwko HIV lub AIDS. Niemniej jednak w 2009 r. w przypadku szczepionki, która jest połączeniem dwóch wcześniej odrzuconych szczepionek (ALVAC-HIV i AIDSVAX), odnotowano 30% redukcję infekcji w badaniu przeprowadzonym w Tajlandii. Obecnie trwają dalsze badania nad szczepionką.
Leczenie
Jak dotąd nie wynaleziono jeszcze lekarstwa na HIV. Na dzień dzisiejszy leczenie polega na wysoce aktywnej terapii antyretrowirusowej lub HAART. Od czasu jego wprowadzenia w 1996 r. okazało się ono bardzo korzystne dla wielu osób zakażonych wirusem HIV. Obecnie metoda HAART, to kombinacje ("koktajle") składające się z co najmniej trzech leków należących do co najmniej dwóch typów "klas" leków antyretrowirusowych.