Najlepsze artykuły na temat Andropauza i jej przeciwdziałanie - cz.2.

Andropauza i sposoby przeciwdziałania jej skutkom cz.2

Stan układu krążenia
Poprzez przywrócenie dobrego stanu układu krążenia mężczyźni odzyskują siły i energię, w tym także seksualny wigor. Niacyna i wit E są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia zatem warto zwiększyć ich podaż w diecie, zwłaszcza, że jak już wspomnieliśmy, zdolność organizmu do przyswajania niezbędnych dla zdrowia elementów spada wraz wiekiem. Karnityna (aminokwas) wspomaga leczenie chorób układu krążenia, poprzez obniżenie poziomu złego cholesterolu (TGL) i podniesienie poziomu dobrego cholesterolu (HDL). Tyrozyna zwiększa chęć na seks poprzez stymulowanie nadnerczy do produkcji hormonów oraz powoduje, że czujesz się pełen energii.


Prostaglandyny to grupa trzech tłuszczów produkowanych przez komórki, funkcjonujących jak hormony oraz wytwarzanych i działających lokalnie w odpowiedzi na specyficzny bodziec. Dlaczego warto zdawać sobie sprawę z ich istnienia? Między innymi dlatego, że prostaglandyna E1 ma bezpośredni wpływ na zdrowie seksualne. Wydzielanie prostaglandyny może zostać pobudzone poprzez suplementację egzogennych kwasów tłuszczowych.
Jeśli cierpisz z powodu takich objawów jak problemy z pamięcią, depresja, psychoza, ogólnoustrojowe choroby zwyrodnieniowe podwyższone ciśnienie krwi możesz rozważyć przeprowadzenie badanie krwi pod kątem obecności substancji toksycznych i metali ciężkich. W przypadku ich wykrycia istnieje możliwość podjęcia terapii chelatacyjnej mającej na celu stopniowe usunięcie niepożądanych związków przy jednoczesnym podawaniu witamin.
W celu oceny stanu układu krążenia warto wykonać następujące badania: badanie krwi sprawdzające ilość witamin, elementów śladowych, aminokwasów oraz kwasów tłuszczowych; badanie krwi, które wykluczy (bądź potwierdzi) narażenie na działanie substancji toksycznych i/lub metali ciężkich; USG dopplerowskie wraz z echem serca, które pozwali na ocenę przepływu krwi w dużych tętnicach i żyłach; USG dopplerowskie penisa; elektroneurografia, która służy do oceny nerwów obwodowych i ich właściwości elektrycznych: przewodnictwa impulsów.

Stan neurologiczny

Neuropatia to stan chorobowy nerwów. Ponieważ wpływa ona istotnie na zdolność odczuwania oraz motorykę, tym samym ma duże znaczenie jeśli chodzi o seks. Choroba bądź zapalenie nerwów obwodowych są najczęściej związane z cukrzycą, alkoholizmem i narkotykami, ale mogą także wystąpić w następstwie wypadku, zabiegu chirurgicznego, zatrucia substancjami toksycznymi lub w przebiegu choroby zakaźnej. W przebiegu zaburzeń seksualnych na tle neuropatii, niezwykle ważne jest, aby interwencję podjąć jak najwcześniej. Zmiany spowodowany neuropatią dobrze reagują na zastrzyki z wit B12 oraz na program odżywania, który uwzględnia B-compleks, karnitynę oraz wit E.

Inne ważne czynniki:
Brak ćwiczeń i zła dieta mogą mieć istotny wpływ na kondycję seksualną. Regularnie wykonywane ćwiczenia aerobowe poprzez pozytywne odziaływanie na układ krwionośny mogą przyjść Ci z pomocą. Jeśli chodzi o dietę to jak już wiesz z pewnością warto zapewnić sobie odpowiednią ilość produktów wysokobiałkowych, włączyć do codziennego menu produkty pełnoziarniste, dodatkową porcję owoców i warzyw, produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) oraz odpowiednią ilość wody mineralnej. Badania nad niepłodnością u mężczyzn wykazały, że zwiększenie przyjmowania wit C (do 3gm dziennie), dodatkowa porcja cynku, witamin, minerałów oraz NNKT ma pozytywny wpływ na stan pacjentów. Cukier, jego przetwory i substytuty oraz alkohol, dodatki, wypełniacze, konserwanty, wszelkie sztuczne ulepszacze powinny zostać całkowicie wyeliminowane z diety. Produkty zawierające dużą ilość cynku (np. ostrygi), produkty stymulujące pracę tarczycy (bogate w jod) oraz produkty zawierające substancje zbliżone do kortyzonu (np. zioło sarsaparilla) mogą pozytywnie wpłynąć na popęd seksualny poprzez wsparcie produkcji hormonów. Należy pamiętać, że niektóre produkty mogą także obniżać zainteresowanie seksem. Należą do nich inhibitory tarczycy (rodzina kapustnych), dieta wegańska (niedobór protein) oraz nadmiar cukru. Pamiętaj także, żeby dbać o wątrobę. Jest ona odpowiedzialna za filtrowanie niechcianych (bądź znajdujących w nadmiarze) związków krążących we krwi. Wątroba, która pracuje prawidłowo, jest barierą organizmu przeciwko zniszczeniom powodowanym przez alkohol, leki, narkotyki i inne substancje chemiczne. Wszystko co nadwyręża wątrobę, wpływa negatywnie na jej pracę, powoduje zwiększenie ilości niepożądanych związków we krwi i pogorszenie stanu całego organizmu - w tym także na funkcje seksualne. Warto zatem skonsultować się z dietetykiem, który pomoże ustalić dietę dostosowaną do Twoich potrzeb.

Andropauza jest problemem złożonym, i dlatego walka z jej efektami także powinna być złożona. Skuteczne przeciw działanie wymaga nie tylko wczesnego rozpoznania, ale także dokładnego zidentyfikowania wszelkich współistniejących problemów. Takie elementy jak badania hormonalne, ogólny stan zdrowia, historia chorób oraz chorób występujących w rodzinie, profil psychologiczny, styl życia, stres i zdolność do radzenia sobie z nim, dieta, nawyki, podejście do seksu i wiele innych to dopiero początek. Niemniej jednak wiele z poruszonych kwestii może zostać zmodyfikowanych (przynajmniej do pewnego stopnia) czy to poprzez zmianę trybu życia, przyjmowanie hormonów syntetycznych, współpracę ze specjalistami (endokrynologiem, psychologiem, urologiem, seksuologiem...) etc., a sprawność seksualna zachowana na długie lata. Zatem odwagi i do dzieła!

 

POLEĆ