Wielu mężczyzn pomiędzy 45 i 80 rokiem życia doświadcza tak zwanej andropauzy, która wiąże się ze spadkiem poziomu androgenów, a przejawia spadkiem libida i problemami z erekcją. Ze wzglądu na zróżnicowanie objawów jak i ich różne nasilenie, początki andropauzy często nie są wychwytywane w porę. Z drugiej strony należy pamiętać, że pomimo andropauzy mężczyźni pozostają płodni, a spadek hormonów jest stopniowy, a nie gwałtowny jak w przypadku kobiet. W jaki sposób mężczyzna może zatem zachować młodość na dłużej? Sprawność seksualna, wbrew temu co niektórzy myślą, to temat złożony, nie ograniczający się wyłącznie do cyrkulacji krwi. Wśród najważniejszych czynników należy wymienić psychikę, hormony, dietę i styl życia, układ krążenia, stan neurologiczny i inne. Ponieważ większość popularnych środków medycznych ogranicza się do usprawnienia krążenia krwi i rozszerzenia naczyń krwionośnych, nie pomogą one jeżeli problem ma inne podłoże. W tym wypadku długoterminowa strategia obejmująca wszystkie ważne obszary może okazać się pomocna w przeciwdziałaniu andropauzie.
Mózg
Tkanka mózgu, bogata w tłuszcze, jest podatna na uszkodzenia. Kiedy neurony znajdujące się w mózgu ulegają degeneracji, mózg traci zdolność efektywnego komunikowania się m.in. z gruczołami wydzielania dokrewnego, systemem sercowo naczyniowym oraz mięśniami. W celu przeciwdziałania temu procesowi, tudzież spowolnieniu jego postępowania, można zwrócić się w stronę suplementacji. W tym wypadku należałoby się skupić na przyjmowaniu witaminy B-kompleks, przeciwutleniaczy (beta karoten, witamina C, witamina E), a także mikroelementów, zwłaszcza magnezu, selenu i cynku.
Funkcja hormonów
Z jednej strony problemy z potencją na tle hormonalnym często nie ograniczają się wyłącznie do spadku poziomu testosteronu. Z drugiej strony, spadek poziomu hormonów oddziałuje nie tylko na Twoja sprawność seksualną ale na całe ciało, a także na psychikę. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu co powinieneś wiedzieć:
- Testosteron - jądra. Zmiany w jego poziomie oddziałują m.in. na: popęd seksualny/potencję, naczynia krwionośne, układ krążenia, tkankę mięśniową, układ szkieletowy, cholesterol, masę ciała, otyłość brzuszną, zdrowie kości, profil hematologiczny, funkcjonowanie wątroby.
- DHEA - nadnercza. Odpowiada za to w jaki sposób radzisz sobie ze stresem oraz za przedwczesne starzenie.
- Insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF) - wątroba. Odpowiada za układ mięśniowy oraz funkcje kognitywne.
- Kalcytonina - tarczyca. Odpowiada za zdrowe kości oraz reguluje temperaturę ciała.
- Prolaktyna - przysadka mózgowa. Odpowiada za popęd seksualny i dobre samopoczucie. Nadmiar prolaktyny u mężczyzn może spowodować rozrost gruczołu piersiowego (męskie piersi).
- Melatonina - szyszynka. Reguluje rytmy okołodobowe (sen - niezbędny dla zdrowia i dobrego samopoczucia). Wraz z wiekiem poziom melatoniny obniża się - wiele osób w podeszłym wieku skarży się na problemy ze snem i problemy z regeneracją.
W XXI wieku uzupełnienie brakujących hormonów nie jest problemem. Testosteron jest najczęściej podawany w postaci plastrów, które stopniowo uwalniają hormony absorbowane do krwioobiegu poprzez skórę. Jeśli nie chcesz korzystać z tej metody możesz spróbować sportu. Wiele badań wskazuje na fakt, że regularne ćwiczenia podnoszą poziom testosteronu w organizmie. Hormon wzrostu jest podawany w zastrzykach, a DHEA i melatonina najczęściej w postaci doustnych tabletek. Musisz jednak pamiętać, że każda tego rodzaju ingerencja w gospodarkę hormonalną organizmu wiąże się z pewnym ryzykiem. W przypadku przyjmowania DHEA, (tak jak w przypadku przyjmowania testosteronu) mogą pojawić się problemy z powiększoną prostatą, a także zaburzenia ze strony tarczycy.
Wiek i przyswajanie
Wraz z wiekiem zdolność organizmu do przyswajania niezbędnych elementów odżywczych przyjmowanych z pożywieniem spada. Ten spadek jest czasem nazywany "gastropauzą" i chociaż może pojawić się w każdym wieku, to u mężczyzn najczęściej występuje ok. 50 roku życia. "Gastropauza" jest czesto wiązana z ubogą dietą, która jest rzeczywistością dla wielu starszych osób. W tym wypadku zmiany powinny przede wszystkim obejmować zwiększenie ilości produktów bogatych w wysokiej jakości białka (ryby morskie, drób, jajka, nabiał i orzechy), produkty pełnoziarniste oraz warzywa. Terapia oparta na aminokwasach jest najczęściej stosowana w celu ogólnej regeneracji organizmu, ale także w celu poprawy sprawności seksualnej. L-arginia (organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów) jest niezbędna do powstania tlenku azotu, który jest między innymi odpowiedzialny za napięcie naczyń krwionośnych i przepływ krwi (wpływa na ciśnienie tętnicze), pamięć, system immunologiczny i wiele innych. Wiagra, poprzez podniesienie poziomu tlenku azotu, wpływa na rozluźnienie mięśni gładkich znajdujących się w penisie, i tym samym powoduje wzmożony przepływ krwi, który umożliwia erekcję. Arginina wykazuje działanie zbliżone do wiagry. W przypadku terapii arginina jest najczęściej podawana wraz z wit B i cynkiem, które wzmagają jej działanie.